google plus pinterest LinkedIn

موشن گرافیک چه ویژگی هایی دارد که به سبکی محبوب در زمینه تبلیغات تبدیل شد؟

امیر مهران، گرافیست

گل به خودی نزنیم

موشن گرافیک یک هنر نو و بدیع است و به واسطه همین جدید بودن از آن استقبال زیادی شده. چندین سال است در نقاط مختلف دنیا ازموشن گرافیک در زمینه تبلیغات  استفاده می‌شود که همین امر بستر مناسبی برای استفاده از این تکنیک در ایران را نیز فراهم کرده است تا در بحث برندینگ از آن استفاده شود. این نوع تبلیغات از لحاظ بکر بودن، جذابیت بصری بیشتری نسبت به تبلیغات رئال در ذهن مخاطب دارد و موجب می‌شود کار تبلیغات بیشتر به چشم بیاید. در سال‌های گذشته تبلیغات زیادی به سبک رئال کار شده است و تلویزیون در عرصه تبلیغات اغلب دراین حوزه فعالیت کرده است، اما ریتم کارهای موشن تندتر است و همین مسئله از خسته شدن مخاطب جلوگیری می‌کند. اگر در زمینه طراحی این سبک تبلیغات توجه شود می‌تواند تاثیر گذاری بیشتری نسبت به تبلیغات دیگر در ذهن مخاطب ایجاد کند.

این نوع تبلیغات در حال حاضر در فضای مجازی بیشتر از تلویزیون مورد استفاده قرار می‌گیرد، دلیل آن هم این است بودجه‌های این سبک کارها ارزان قیمت‌تر از تبلیغات دیگر است. خیلی از برندها علاقه دارند علاوه بر تبلیغ در تلویزیون در فضای مجازی نیز حضور پررنگی داشته باشند و موشن گرافیک موجب شده آنها با هزینه کمتر پا به این عرصه بگذارند. البته این طور نیست که این سبک تبلیغات در تلوزیون جواب نمی‌دهد و فقط مخصوص به فضای مجازی است، برای مثال کمپانی «اپل» فضای تبلیغاتیش چه در تلویزیون چه در فضای مجازی بر پایه موشن گرافیک است. این کمپانی به تاثیرگذاری بیشتر این نوع تبلیغات ایمان آورده و این از قدرتمند بودن آنها در زمینه تبلیغات حکایت دارد. موشن گرافیک آنچنان هم هزینه‌بر نیست اما عواملی چون صدا، تصویر و موسیقی می‌تواند در هزینه این نوع تبلیغات تاثیرگذار باشد. ظهور افراد متخصص در این زمینه موجب پیشرفت این سبک شده است اما متاسفانه یک آفت موشن گرافیک استفاده زیاد از آن در تبلیغات است که نباید این امر موجب شود بدیع بودنش را از دست بدهد. افراد زیادی در حال حاضر وارد این زمینه شده‌اند که تخصص کافی ندارند، هنرمندانی هم که به صورت حرفه‌ای در این زمینه فعالیت می‌کنند تعداد کمی هستند، اما امیدواریم که هر چه زودتردر این عرصه به سوی حرفه‌ای شدن گام برداریم زیرا اگر به شکل درست به آن توجه نشود باعث ضرر در حوزه بازرگانی و حتی ماهیت موشن گرافیک می‌شود. ورود افراد غیر متخصص در این عرصه موجب می‌شود ارقام نادرستی از این سبک تبلیغات رواج پیدا کند، امید است استفاده نادرست از آن باعث نشود که این کار از رونق خود بیافتد.

.

شعیب حسینی، گرافیست

جادوی تبلیغات

تبلیغات صرفا متوجه این قضیه این نیست که یک کار  فقط با موشن انجام شود تا مورد توجه قرار گیرد، بلکه براساس ایده‌ای که نسبت به موضوع تبلیغ مطرح می‌شود، باید تکنیک را انتخاب کرد، چون تاثیری روی مخاطب خواهد داشت، براساس موضوعی است که در تبلیغ مطرح می‌شود. ممکن است یک کار تبلیغاتی، رئال باشد، یک کار انیمیشن، یا یک کار موشن گرافیک، پس نمی‌توان گفت که فقط موشن است که تاثیرگذاری بیشتری نسبت به دیگر سبک‌ها دارد. البته زمانی که به صورت جزئی به سبک‌های مختلف ورود می‌کنیم، مسائلی وجود دارد که باعث می‌شود طراحی با موشن گرافیک نسبت به فضاهای دیگر، راحت‌تر انجام شود، از طرف دیگر متحرک سازی آن نیز راحت‌تر است. اما باید به این موضوع توجه کرد که داستان پردازی در سبک موشن مثل داستان پردازی کلاسیک انیمیشن نیست، نه اینکه اصلا داستانی در این قبیل آثار وجود نداشته باشد، بعضی از تبلیغات موشن گرافیک قصه دارند، ولی قصه‌هایشان به سبک آثار کلاسیک، ابتدا، انتها، نقطه عطف و درگیری ندارد و بیشتر بحث اطلاع رسانی است. موشن گرافیک اطلاع رسانی در حوزه‌های فرهنگی، ورزشی، سیاسی و اجتماعی کارکرد متفاوتی دارد.

موشن گرافیک در همه جا

در بحث آثار سیاسی از مستند به همراه گرافیک زیاد استفاده می‌کنیم، البته نه اینکه از چیزهای دیگر استفاده نکنیم ولی از آن فضا بیشتر استفاده می‌شود. فضاهای آرشیوی که شبیه مستند ساخته می‌شوند، کنار هم چیده می‌شوند و گرافیک به آنها اضافه می‌شود نیز یکی دیگر از نمونه‌هاست. ما وقتی صحبت از تبلیغات می‌کنیم فضاهای سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی را در نظر می‌گیریم. البته جدیدا در فضاهای جدیدتر هم از بحث موشن گرافیک استفاده می‌کنیم، فضاهایی مثل تلویزیون‌های شهری. در این شرایط تبلیغات در میان فضای رفت و آمد مردم وارد شده و ما می‌بینیم که بیلبوردهای‌مان که در گذشته به صورت ثابت بودند، حالا موشن گرافیک نیز به آنها وارد شده. در فضای مجازی نیز موشن، جامعیت بیشتری پیدا کرده و اکثرا برای تبلیغات قالباً از موشن گرافیک بهره می‌برند.

هزینه های متفاوت

از نظر هزینه نمی‌توان روی کارهای هنری با این سبک و سیاق قیمت واحدی گذاشت. آثار موشن گرافیک یا انیمیشن و کارهایی از دست که خالق آنها را از صفر و صفحه سفید می‌سازد را نمی‌توان با بسته‌های تبلیغاتی دیگر مقایسه کرد، چون هزینه‌ها در این روش بستگی به تکنیکی که انتخاب می‌کنیم دارد. مثلا استفاده از مدل‌های 3D یا 2D قیمت اولیه را تعیین می‌کند، آیتم‌هایی که یکی یکی به آن اضافه می‌شوند، قرار دادن موسیقی، استفاده از صداگذاری و یا استفاده از تصاویر آرشیوی و... در ساخت یک اثر، باعث می‌شود هر پروژه قیمت متفاوتی داشته باشد و نتوان بک رقم ثابت را به طور کلی برای این قبیل آثار در نظر گرفت. به طور کلی مسئله قیمت بستگی به کانسپت ماجرا و تکنیکی که برای تولید انتخاب می‌شود دارد، این دو در کنار هم هستند که مشخص می‌کنند هزینه‌های تولید یک تبلیغ با استفاده از موشن گرافیک چقدر خواهد بود.

کوتاه اما اثرگذار

در رابطه با تاثیرگذاری بیشتر این سبک از تبلیغات از آثار رئال صحبت‌های زیادی مطرح است. چند وقت پیش مقاله‌ای از یکی از دانشگاه‌های امریکا می‎خواندم که بررسی کرده بود کارهای کوتاهِ یک تا سه دقیقه‌ای بیشتر از آثار بلند در ذهن مخاطبشان تاثیر می‌گذارند، کارهایی مثل کلیپ یا آثارگرافیکی کوتاه. حس می‌کنم علت چنین اتفاقی این است که در آثار کوتاه پسماند تصویر روی ذهن زودتر و سریعتر اتفاق می‌افتد و در نتیجه ماندگاری بیشتری دارد. معمولا کارهای بلند اینطور نیستند و ذهن هرلحظه و با پیش بردن قصه در حال تحلیل است و داستان را دنبال می‌کند، حالا ممکن است آن قصه تا مدت کوتاهی در ذهن بماند، اما ماندگاری آثار کوتاه را ندارند. تبلیغات و کارهای نمایشی کوتاه را می‌توان به دارکوب تشبیه کرد، دارکوبی که با نوکش روی درخت ضربه می‌زند، خیلی سریع این کار را می‌کند و این سرعت باعث می‌شود جای نوک دارکوب خیلی زود روی تنه درخت باقی بماند. ذهن مخاطب هم همینطور است، بحث گرافیک متحرک و کارهای انیمیشن کوتاه و... به علت سرعت بالا، ماندگاری بیشتری در ذهن مخاطبان‌شان دارند. زمانی که سرعت انتقال اطلاعات بالاست و در این شلوغی‌های زندگی امروز و رفت و آمدهای سریع، فرصت چندانی وجود ندارد که کسی بخواهد یک تبلیغ مفصل را دنبال کند. به نظرم تبلیغات باید کوتاه باشند تا زود تاثیر بگذارند و زمان کمی از مخاطب بگیرند، این مسئله حتی از نظر مالی نیز به صرفه‌تر است و هزینه‌های تولید نیز کاهش می‌یابد.
دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷